Lajme

Zenisht, Lis

Fondacioni Mbreteresha Geraldine

Mars 31 2014 · Zenisht, Mat

Inagurimi i punimeve ne shkollen Ali Xhetani ne Zenisht te Matit. Ky restaurim u mundesua nga Fondacioni Mbreteresha Geraldine fale ndihmes se Ambasades se Kuvajtit.

Fjala pershendetese:

Te dashur nxenes te shkolles Ali Xhetani, prinder, mesues, pjesetare te ketij komuniteti, dhe ju te ftuar qe jeni bashkuar me ne ne kete dite te gezuar!

Ju falenderoj per kete pritje te ngrohte! Kjo eshte nje dite e lumtur per ne te gjithe, pasi tashme fshati Zenisht gezon nje shkolle me kushte normale mesimi.
Kjo eshte shkolla e dyte qe fondacioni "Mbreteresha Geraldine" restauron ne nje hark kohor relativisht te shkurter.

Jam e lumtur qe sot mes nesh ndodhet edhe miku yne, z Admir Mulaj qe mundesoi rindertimin e shkolles ne Gjalisht.

Te mesosh ne kushte normale nuk duhet te jete nje luks, por nje e drejte e cdo femije.

Ndertimi i nje shoqerie te shendetshme fillon ketu, ne bankat e shkolles.
Ndaj eshte pergjegjesi e te gjitheve te japim kontributin tone modest ne ndertimin e te ardhmes sone te perbashket.

Fondacioni "Mbreteresha Geraldine" ka ne zemer femijet dhe ju premtoj se energjia qe ne japim per t'ua lehtesuar sado pak veshtiresite, na e mbush shpirtin me dashuri dhe perkushtim ndaj jush.

Ky projekt u be i mundur fale bashkepunimit me Ambasaden e Kuwaitit, te cilet na priten krahehapur, me zemergjeresine dhe kujdesin qe karakterizon njerezit e Zotit, ata qe kane dashuri per brezat qe rriten dhe deshmojne miqesi pa kushte.

Deshiroj tju falenderoj nga zemra ne emer te ketyre femijeve, mesuesve e prinderve!

Femije te dashur, e gezofshi shkollen dhe mesoni sa me shume!

Ju faleminderit!

28/09/2013
Fjala e hapjes ne inagurimin e rikonstruksionit te plote te shkolles Gjalish, Mat


Te dashur nxenes, prinder dhe mesues,

gjalish10


Kam kenaqesine e vecante te jem sot bashke me ju per inagurimin e rikonstruksionit te plote te shkolles Gjalish. Kjo dhurate vjen si nisem e fondacionit Mbreteresha Geraldine, e cila eshte simbol I dashurise njerezore, sakrifices dhe perkushtimit ndaj popullit tone. Mbreteresha jone e adhuroi te gjithe popullin shqiptar, vecanerisht ate te Matit, mes te cilit gjeti edhe dashurine e saj.

gjalish7

Familja Mbreterore Shqiptare mbetet e angazhuar te ruaje kete tradite dhe nepermjet ketij fondacioni te beje te mundur realizimin e endres sone te madhe, qe ky vend te jete gjithmone e me I begate.
Ky eshte hapi I pare I fondacionit Mbreteresha Geraldine te cilin une kam privilegjin ta drejtoj, dhe jo pa qellim ky hap hidhet ne fushen e arsimit pikerisht tek me te vegjelit. Ne kemi besim te plote se ju te dashur femije, duke mesuar sa me shume, duke vleresuar historin e vendit tone, duke e dashur librin dhe mesuesin, do te ndertoni nje te ardhme te lumtur per ju dhe brezat qe vijne.
Gjerat e bukura realizohen nepermjet zemrave te mira dhe humanizmit. I gjithe ky rikonstruksion nuk do ishte bere I mundur pa ndihmen konkrete te Universitetit Nderkombetar te Tiranes dhe z Admir Mulaj, I cili sapo u njoh me gjendjen e kesaj shkolle nuk hezitoi asnje sekond per te na ardhur ne ndihme. Ai meriton mirenjohjen dhe falenderimet e ne te gjitheve, ndaj me zemer I uroj suksese dhe Zoti ia shperblefte miresine e tij. Deshiroj ti japim fjalen mikut tone Admir, I cili tashme eshte mik I cdo familjeje te Gjalishit.

gjalish5

Presidente e Fondacionit Mbreteresha Geraldine,

Elia Zaharia